Traditional Income Statement or Absorption Costing Income Statement

The Traditional Income Statement (Absorption Costing Income Statement)

The traditional income statement, also called absorption costing income statement,  uses absorption costing to create the income statement. This income statement looks at costs by dividing costs into product and period costs. In order to complete this statement correctly, make sure you understand product and period costs.

The format for the traditional income statement

The basic format is to simply show the sales less the cost of goods sold equal gross profit. And also show the gross profit less the selling and administrative expenses and that equals the operating income. 

The Traditional Income Statement Format

 

Example of the traditional income statement

Let’s use the example from the absorption and variable costing post to create this income statement.

Example of the traditional income statement

Calculating the Cost per unit

When doing an income statement, the first thing I always do is calculate the cost per unit. Under absorption costing, the cost per unit is direct materials, direct labor, variable overhead, and fixed overhead. In this case, the fixed overhead per unit is calculated by dividing total fixed overhead by the number of units produced (see absorption costing post for details).

Calculating the Cost per unit

Once you have the cost per unit, the rest of the statement is fairly easy to complete. All variable items are calculated based on the number of units sold. This includes sales, cost of goods sold, and the variable piece of selling and administrative expenses. The matching principle states that we must match revenue with expenses. Therefore, we can only expense the cost of the units that are sold. The units that are not sold end up in inventory.

Example of Calculating the Sales 

Start with sales. Take your price per unit and multiply it by the number of units sold.

Sales = Price X Number of units sold

Sales = $100 X 8,000

Sales = $800,000

Example of Calculating the Sales 

Example of Calculating the Cost of Goods Sold for the traditional income statement

Using the cost per unit that we calculated previously, we can calculate the cost of goods sold by multiplying the cost per unit by the number of units sold.

Cost of goods sold = Cost per unit X Number of units sold

Cost of goods sold = $48.80 X 8,000

Cost of goods sold = $390,400

Example of Calculating the Cost of Goods Sold for the traditional income statement

Example of Calculating Gross Profit

Calculate gross profit by subtracting the cost of goods sold from sales.

Example of Calculating Gross Profit

Example of calculating Selling expense and Example of administrative expense

Selling and administrative expenses can be variable or fixed. Therefore, you should treat the selling and administrative costs like a mixed cost. In this case, the variable rate is $5 per unit and the fixed cost is $112,000. Write your cost formula and plug in the number of units sold for the activity.

Total selling and administrative expense = $5 X 8,000 + $112,000

Total selling and administrative expense = $40,000 + $112,000

Total selling and administrative expense = $152,000

Example of calculating Selling expense and Example of administrative expense

Example of calculating Operating Income for the traditional income statement

Last but not least, calculate the operating income by subtracting selling and administrative expenses from gross profit.

Example of calculating Operating Income for the traditional income statement

Final Thoughts on Traditional (Absorption Costing) Income Statement

Having a solid grasp of product and period costs makes this statement a lot easier to do. Calculate unit cost first as that is probably the hardest part of the statement. Once you have the unit cost, the rest of the statement if fairly straight forward.

If you need help with other Managerial Accounting Topics check out our archive or check out our list if you Need help with your accounting classes through the links to see our other offerings.

What if you need help with your study habits 

Help studying image

Maybe you have been out of college for years, or you do just what it takes to get by. STOP according to a recent study the average student with a GPA of 3.8 or higher makes 78% more money after 3 years of work. 

If you want to work in your field, you can learn to learn better, that is why this to help students have the sign up for my free training and have the best semester ever so when you earn your degree you can earn more money.

  • Zubiedah Awad says:

    This is very helpful, thank you.

  • sandhiya says:

    thanku this is very useful

  • Joseph says:

    Thanks! I was confused by the sales commission and now I understand 🙂

  • Merlijn says:

    What if you produced 10.000 but only sold 8.000? Do you take variable costs from 8.000 or from 10.000?

    • Kristin says:

      Are you asking how many units to include on the income statement? You always include the number of units sold because that’s how much revenue you are including. Revenue units must match expense units.

  • Reloca says:

    Why do you multiply the fixed overhead which is $4.80 per unit with the amounts sold $8000, and not with the amounts produced, as we did derive that $4.80 amount with amounts produced (48,000/10000)?

    • Kristin says:

      For the income statement, you always use the number of units sold. That’s why there are only 8,000 units.

      We divided by 10,000 units because we must allocate fixed overhead to all of the units produced. When we allocate the fixed overhead, we will send $4.80 x 8,000 to the income statement and $4.80 x 2,000 to the balance sheet (inventory).

  • >

    Finals are coming! Let Professor Ingram show how to make finals suck less in her free Finals Survival Guide.