Absorption and Variable Product Costing

Absorption Costing and Variable Product Costing

There are two major costing methods, used for creating income statements in managerial accounting: absorption costing and variable costing. These two methods vary based on the way that fixed overhead is applied to the product cost. Product cost includes direct materials, direct labor, and overhead.

These are the costs that are included in the cost of goods sold and inventory. Only these costs can be included in the inventory.

Absorption Costing Method

Absorption costing is what you probably think of when you think of product costing. Since the beginning of your managerial accounting course, you have been told that product cost consists of direct materials, direct labor, and overhead.

Since we have introduced cost behavior into the course, we know that overhead can be either variable or fixed (direct materials and direct labor are variable costs).

Under absorption costing, we are going to take into account all of the variable product costs and absorb the fixed overhead into the cost of the product.

Absorption Costing Example

Here is some basic cost information for a business. What information is important when we are calculating product cost using absorption costing?

Direct materials, direct labor, variable overhead, and fixed overhead should all be included in the cost of the product using absorption costing. Direct materials, direct labor, and variable overhead are already expressed in per unit figures but fixed overhead is not. We must allocate the fixed overhead to each of the units.

Units Produced and Units Sold?

There are two figures we are given: units produced and units sold. Which do you think we should use? You want to make sure that fixed overhead is allocated to all of the units.

Therefore, you should use the units produced. Using units produced will allow overhead to be allocated to all of the units, those that were sold and those that are still remaining in inventory.

Allocate overhead by dividing the fixed overhead by the number of units. This will give us a fixed overhead per unit.

Fixed overhead Calculation

Fixed overhead per unit = $48,000/10,000 units

Fixed overhead per unit = $4.80 per unit

AB2
NOTE: Fixed overhead per unit will only be $4.80 per unit when 10,000 units are produced. This is not a variable rate. The rate is not constant. If the company produced 20,000 units, the rate would be $2.40 ($48,000/20,000). This rate will fluctuate as production changes.

Var Not Variable

With the fixed overhead now expressed as a per unit figure, we can add it to the direct materials, direct labor, and variable overhead to calculate the absorption cost per unit. Under absorption costing, the cost per unit is $48.80.

Absorption costing is required by GAAP and must be used on the external financial statements.

Variable Product Costing

Variable costing is just another form of product costing. As the name implies, only variable product costs are used to calculate the cost per unit of a product. Therefore, we will not include any of the fixed overhead in the cost of the product. AB3

It might be tempting to include variable selling cost because it is also a variable cost, but remember that selling cost is a period cost and is expensed when incurred. Only include product costs in the calculation: direct materials, direct labor, and variable overhead. Notice that the product cost is lower because no fixed overhead is included.

the product cost is lower because no fixed overhead is included

Next Managerial Accounting topic

In the next post, we will look at the traditional income statement (absorption costing income statement) and the contribution margin income statement (variable) .

If you need help with other Managerial Accounting Topics check out our archive or check out our list if you Need help with your accounting classes through the links to see our other offerings.

What if you need help with your study habits 

Maybe you have been out of college for years, or you do just what it takes to get by. STOP according to a recent study the average student with a GPA of 3.8 or higher makes 78% more money after 3 years of work. 

If you want to work in your field, you can learn to learn better, that is why this to help students have the sign up for my free training and have the best semester ever so when you earn your degree you can earn more money.

  • […] Let’s run through an example to see how the income statement is constructed. We will use the same figures from the absorption and variable product cost post. […]

  • >

    Finals are coming! Let Professor Ingram show how to make finals suck less in her free Finals Survival Guide.